Peter Nitschneider: Krízy prichádzajú a odchádzajú. Nie sme svedkami prvej a ani poslednej zmeny na trhu

Každý si povie, že ja som to tušil, že na nás niečo musí prísť, mali sme sa až príliš dobre, na druhej strane nás kríza (zmena na trhu) vždy prekvapí. Prekvapí nás preto, lebo sme predsa ešte chceli niečo dokončiť, ale dokončíme to už pri zmenených podmienkach. Bude projekt stále vychádzať či budem musieť niečo upraviť?

Nie je to také zlé, ako si môžeme myslieť, pretože každá zmena na trhu nás donúti sa zamyslieť, či robíme veci dobre alebo dokonca či ich nemôžeme robiť lepšie. To, čo nás vyrušuje na krízach, je, že nevieme kedy a ako presne skončia.

Ako som písal, krízy prichádzajú a odchádzajú. Nie sme svedkami prvej a ani poslednej zmeny na trhu. Keď sa pozriem na tie predchádzajúce, pýtam sa sám seba: prečo som ich bral tak vážne? Od tej poslednej, ktorú si pamätám, sme sa pohli míľovými krokmi vred. Pozrime sa, ako trh vyzeral v roku 2008 a teraz.

Odvtedy na Slovensku vzniklo mnoho kvalitných budov, zvýšili sme štandard, zvýšili sme efektivitu, zaoberáme sa environmentálnymi dopadmi výstavby, snažíme sa prispieť k udržateľnosti. Nič zo spomínaného nebolo v našich predstavách 15 rokov dozadu. Báli sme sa o to, čo budeme robiť. Tak nech nás aj táto zmena na trhu v niečom posunie a naučí.

Mňa posledná kríza naučila jedno: to, čo robím, nerobím pre krátkodobý úspech. Som v realitách dlhodobým hráčom, preto krátkodobé výkyvy neovplyvnia môj dlhodobý cieľ. Viem, že po každej búrke slnko znova zasvieti a znova budeme riešiť iné, nové výzvy.

Peter Nitschneider
Managing Director iO Partners

 

Celý článok nájdete TU