Lenovo sa v Bratislave rozrástlo, pozrite si nové sídlo.

David Reilly, Site líder Lenovo na Slovensku a Michal Oparty, Vedúci projektového manažmentu v JLL odpovedajú na otázky Trend Reality (prepis interview).

Bratislava zažíva tento rok najväčšie sťahovanie firiem od predkrízového boomu. Developeri totiž dokončia a klientom odovzdajú najväčšiu kancelársku plochu za ostatných deväť rokov. Jedným z veľkých presunov bude aj sťahovanie servisného centra spoločnosti Lenovo z Digital Parku do Panorama Business III.

Novú budovu v rozvíjajúcom sa modernom centre Bratislavy pri Dunaji aktuálne dokončuje developer J&T Real Estate. Pätnásťpodlažnú stavbu s 26-tisíc štvorcovými metrami prenajímateľnej komerčnej plochy a 359 parkovacími miestami, ktorej vybudovanie si vyžiadalo náklady v sume 51 miliónov eur, čaká kolaudácia.

Prvým veľkým nájomcom je spoločnosť Lenovo Slovakia, ktorá zaberie tri celé poschodia – od štvrtého po šieste – s celkovou plochou 6 400 štvorcových metrov. IT firma do Panorama Business III presťahuje všetkých 750 zamestnancov svojho bratislavského servisného centra z petržalského Digital Parku. Priestory si prenajala na päť rokov.,

 

Výber trval dva roky

„Potrebujeme priestory, ktoré vyhovujú našim súčasným potrebám. Lenovo sa v Bratislave rozvíja od príchodu na Slovensko v roku 2006. V tom čase sme boli čisto administratívnou organizáciou so štyristo zamestnancami, za dvanásť rokov sa naše úlohy rozrástli, máme podporu predaja, projektový aj produktový manažment,“ opisuje dôvody sťahovania David Reilly, Site Leader of Lenovo Bratislava.

Dodáva, že na výbere novej budovy pracovali dva roky. Rozhodujúcim bola napokon kombinácia viacerých faktorov ako kvalita nových priestorov, prostredie a okolie, udržateľnosť a náklady. Pre dizajn nových priestorov bolo kľúčové to, ako pomôžu zamestnancom byť produktívni a aký komfort im ponúknu, hovorí D. Reilly. Sťahovanie má prebehnúť od decembra do polovice januára.

Aktuálne prebieha príprava priestorov podľa návrhu spoločnosti Tétris Design & Build. „Lenovo má jasnú korporátnu identitu zhrnutú v dizajn manuáli, ponechali nám však pomerne veľkú voľnosť pri navrhovaní pracovného prostredia,“ tvrdí Michal Oparty, vedúci oddelenia projektového manažmentu v JLL na Slovensku, ktorá od roku 2007 vlastní spoločnosť Tétris, špecialistu v oblasti návrhu a výstavby kancelárskych priestorov.

Terasa aj tematické zóny

Priestory v Panorama Business III prinesú zamestnancom veľkú terasu na štvrtom poschodí, pričom ďalšia, prístupná všetkým nájomníkom v budove, je na 12. poschodí. K dispozícii budú mať plne vybavené kuchynky na každom podlaží, pracovné prostredie je členené na rôznorodé zóny prispôsobené na odlišné pracovné aktivity.

„Chceli sme vytvoriť ideálne prostredie z pohľadu osvetlenia, akustiky, klímy či súkromia zamestnancov. Koncepčne sme priestor rozdelili prostredníctvom samostatných funkčných zón, do ktorých sme vložili malé a väčšie zasadačky a focus roomy, s cieľom aby na poschodí nevznikali veľké neosobné otvorené priestory. Toto tvorí základný princíp nášho návrhu,“ charakterizuje koncept M. Oparty.

Na jednotlivých podlažiach sa mení farebnosť priestorov. Využité je LED osvetlenie, ktorého intenzitu je možné meniť. Keďže nadštandardné zóny sú bez plných podhľadov, kvôli akustike sú na stropoch použité akustické lamely s perforáciou, ktoré spolu s kobercom napomáhajú k akustickej pohode zamestnancov. Princíp lamiel je použitý aj zvislo na vizuálne členenie priestoru.

 

Zmena spôsobu práce

Sťahovanie je zároveň príležitosťou na transformáciu pracovného prostredia z pevne určených k zdieľaným stolom. Je súčasťou transformácie podnikania jedného zo svetových technologických lídrov. „V súčasnosti má každý zamestnanec vlastný stôl, čo nie je efektívne využitie priestoru. V novej budove bude mať každé oddelenie svoje priestory, kde budú môcť ľudia využiť buď otvorený priestor alebo diskrétne miestnosti na telefonovanie a rozhovory, malé zasadačky na spoluprácu a podobne. Zamestnanci nebudú mať vlastný stôl ale budú mať k dispozícii rôzne priestory podľa aktuálnej aktivity,“ opisuje D. Reilly.

Pre zamestnancov to bude podľa neho veľká zmena, preto ich od začiatku zapojili do prípravy nových priestorov. Skupina zamestnancov dáva vedeniu a konzultantom odporúčania. M. Oparty uvádza ako príklad návrh zasadačiek rôznej veľkosti s odlišnou atmosférou, napríklad s témou hôr, vesmíru alebo hracej miestnosti, z ktorých si zamestnanci vyberali hlasovaním.

Výrazné úspory

Prechod na pracovné prostredie založené na aktivitách umožní Lenovu fungovať efektívnejšie. K efektivite má prispieť aj to, že sa všetci zamestnanci, ktorí sú dnes rozdelení v dvoch budovách Digital Parku, opäť sústredia na jednom mieste. Spoločnosť tiež dosiahne veľmi významnú úsporu spotreby energií v porovnaní so starou budovou až o 70 percent.

Lepšia je aj dopravná dostupnosť a podmienky pre cyklistov. Budova je napojená na cyklotrasy pri Dunaji a v podzemnej garáži sú stojany na bicykle so sprchami a šatňami. D. Reilly očakáva, že sa podiel zamestnancov, ktorí chodia do práce na bicykli, zvýši zo súčasných päť percent. Práve technologické vybavenie a udržateľnosť, vyjadrená aj certifikátom LEED Gold, o ktorý sa budova uchádza, sú pre Lenovo veľmi dôležité.

Bratislavské servisné centrum je najväčším v európskej sieti Lenova. Pritom desatinu pracovnej sily tvoria zahraniční zamestnanci reprezentujúci až tridsať národností. „Lenovo nie je čínska ani americká firma, je to skutočne medzinárodná spoločnosť a Lenovo v Bratislave je medzinárodným mikrokozmom. Rozmanitosť zamestnancov, čo sa týka rasy, pohlavia, sexuálnej orientácie alebo postihnutia, považujeme za našu výhodu a sme na ňu hrdí,“ komentuje to D. Reilly.

Prírastok v Eurovea City

Panorama Business III je súčasťou novej zóny Eurovea City okolo rovnomenného komplexu, ktorého druhú etapu J&T Real Estate pripravuje. Susedí s bytovými vežami Panorama City. Bizniscentrá Panorama Business II, III a pripravovaný Triangle spolu prinesú 55-tisíc m2 kancelárskych priestorov a päťtisíc štvorcových metrov obchodných priestorov v parteroch jednotlivých budov.

Panorama Business II, ktorej väčšinu zabrala centrála Johnson Controls, sa začala stavať v lete 2015 a dokončená bola o dva roky neskôr. Panorama Business III spustila výstavbu v lete 2016. Pôvodný komplex Panorama uzavrie budova nazývaná Triangle, ktorá má priniesť 10 500 m2 prenajímateľnej plochy v deväťpodlažnom krídle a 65 bytov a apartmánov v desaťpodlažnom krídle.

J&T Real Estate len nedávno predstavila novú značku Eurovea City, do ktorej okrem prvej etapy komplexu Eurovea a pripravovaného rozšírenia s prvým slovenským mrakodrapom, zahrnula aj ostatné projekty medzi Starým mostom, Apollom a Landererovou ulicou, vrátane Panorama City, Panorama Business, Triangla či pripravovaného kongresového centra.