Eurozóna je domovom najdostupnejších prémiových A kancelárií na svete, zistil prieskum spoločnosti JLL

Priemerný nájom za meter štvorcový na rok v Eurozóne  predstavuje 576,- Eur v porovnaní so 778,- Eur v Amerike a 1 016,- Eur v Ázii a Tichomorí. Cena je však len časť všetkých rozhodovacích faktorov, čoraz významnejšiu úlohu zohrávajú pre investorov a nájomcov vybavenie a technologická infraštruktúra či dostatok kvalitných talentovaných ľudí.

 Podľa nového prieskumu realitno-poradenskej spoločnosti JLL sa najlepšie kancelárie v pomere ceny a kvality nachádzajú v Eurozóne. Za prémiové priestory (trieda A) tu nájomcovia zaplatia v porovnaní so zvyškom sveta najnižšie čiastky. Nájdenie najlepšiej lokality ale už nie je iba o nájomnom.

Každoročný „Priemum Office Rent Tracker“ (PORT) porovnáva náklady na obsadené kancelárske priestory* na 54 trhoch v 46-tich svetových metropolách. Tohtoročný prieskum spoločnosti JLL zistil, že eurozóna patrí medzi najkonkurencieschopnejšie lokality, nakoľko ponúka kancelárske priestory na tej najvyššej úrovni za najnižšie ceny.

V priemere tu nájomca zaplatí 576,- Eur za meter štvorcový, čo je v porovnaní s Amerikou (€778) a rovnako s Áziou a Pacifikom (€1 116) podstatne menej. Rebríček najlepších kancelárií v pomere ceny a kvality vedú európske mestá ako Varšava (€366), Brusel (€439), Amsterdam (€448), La Défense v Paríži (€476) a Berlín (€512).

Na druhom konci rebríčka sa ocitli ako najdrahšie prémiové kancelárie na svete tie, ktoré sa nachádzajú v mestách Hongkong(€2 955), Midtown v New Yorku (€1 775) a londýnsky West End (€1 766).

Technologicky rozvinuté a bohaté mestá ako sú Londýn (West End: €1 766, City: €988) a Štokholm (€860), patria medzi lokality s najvyššími nájmami v Európe. Vysoká koncentrácia talentov a aktivity korporátov zvyšujú nájmy taktiež v ďalších európskych mestách s povesťou dobrej kvality života: objem prenajatých kancelárií od roku 2014 výrazne vzrástol vo Varšave a Berlíne a nárast objemu zrealizovaných transakcií v Amsterdame je v súčasnosti najvyšší od roku 2008.

Dalibor Surový, Vedúci oddelenia kancelárskych nehnuteľností JLL, hodnotí: „Vývoj nájomného v Bratislave ukazuje, že firmy sú ochotné prijať aj vyššiu mieru pokiaľ za to dostanú adekvátnu protihodnotu v podobe vynikajúcej lokality alebo prestíže. Bratislava ale stále nemôže výškou nájomného konkurovať alebo sa ani len približovať ostatným veľkým EU metropolám alebo aj mestám v CEE regióne.“

 Poznámky:

* vzťahuje sa na najvyššie dosiahnuteľné nájmy v jednotkách väčších než 900 m2 v prémiových kancelárskych budovách (kategórie A) situovaných v city business distriktoch každého z porovnávaných veľkomiest.

O prieskume PORT

Tretie vydanie JLL prieskumu Premium Office Rent Tracker (PORT) porovnáva náklady na obsadenie prémiových kancelárskych budov (kancelárske budovy kategórie A) v širokej škále hlavných svetových miest. PORT zahŕňa kľúčové prvky nákladov na nájom - čistý efektívny nájom, poplatky za služby a daň z prenájmu - všetky sú štandardizované, aby umožnili skutočné a správne medzinárodné porovnanie.

Pre viac informácií si prosím stiahnite náš report.